Saçkıran - saglikdas.com

Saçkıran

Saçkıran
3 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 957 kez okundu.

Saçkıran Nedir?

En sık yaşanan cilt problemlerinden biri saçkırandır. Hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilen saçkıran, bir cilt sorunu olmasının yanında psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirebilir. Bu yazıda saçkıran nedir, saçkıran tedavisi ve saçkıran hakkında dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenebilirsiniz.

Saçkıran, vücudun çeşitli bölgelerindeki kılların (saç, sakal, kaş vb.) belirli bir kısımlarının yuvarlak şekiller halinde kendi kendine dökülmesidir. Bağışıklık sistemi vücudumuzu dış unsurlara korumakla görevlidir, ancak saçkıran ortaya çıktığında bağışıklık sistemi vücuda saldırmaya başlar ve kıl moleküllerinin dökülmesine neden olur.

Bu hastalığın sebebinin dış etkenlere bağlı olduğu bilinmesiyle beraber kişinin ruh haliyle ilgili olduğu söylenir. Genelde fazla stresten ve üzüntüden dolayı ortaya çıkan saçkıran genetiği yatkın olan bireylerde daha fazla gözlenmektedir.

Saçkıran Tedavisi Yöntemleri

Saçkıran tedavisi uzman doktorlar tarafından hastanın bağışıklık sistemi incelendikten sonra uygulanır. Kişinin başka bir bağışıklık sistemiyle ilgili bir hastalığı olup olmadığı tespit edilir ve buna göre tedavi uygulanır.

Uzman dermatologların kontrolünde hastanın özelliklerine göre uygun ilaçlar verilir. Doktorların tavsiyesi dışında piyasada satılan hiçbir saçkıran tedavisi vaat eden kremler kullanılmamalıdır. Bu kremleri kullanmak işe yaramamasının yanı sıra hastalığı daha kötü boyutlara götürme riski taşır.

Saçkıran bulaşıcı olmamakla birlikte, kişide başka hastalıklara yol açmaz. Saçkıranı olan biri günlük hayatına devam edebilir. Fakat görüntüden kaynaklı kişide moral bozukluğu ortaya çıkabilir.

Saçkıran Zararları

Böyle durumlarda saçkıranın geçici olduğu unutulmamalıdır. Çeşitli saç aksesuarlarıyla(bandana, eşarp vb.) saçsız bölge kapatılabilir ve günlük hayata devam edilebilir. Moral bozukluğunun, strese ve üzüntüye ardından bu ruh halinin saçkıranı daha da tetikleyebileceğini unutmayın.

Saçkıran hakkında merak edilen bir diğer şey de dökülen bölgelerde tekrar saç veya kıl çıkıp çıkmayacağıdır. Buna tam bir cevap mümkün olmaz. Çünkü bu hastalığın seviyeleri gibi sıklığı da kişiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir.

Doğru tedaviyle bu bölgelerde tekrar kıl çıkışı gözlenebilir, ancak bu saçkıranın tekrarlanmayacağı anlamına gelmez.  Üzüntü ve stresin saçkıranın tekrar çıkmasına yol açabileceğini unutmayın.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git