Saçlar Neden Beyazlar - saglikdas.com

Saçlar Neden Beyazlar

Saçlar Neden Beyazlar
3 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.234 kez okundu.

Saçlar Neden Beyazlar?

Saçlar ışıltılı görüntünün tamamlayıcısıdır. Saç rengiyle uyum oluşturan bir bayanın görüntüsü adeta göz kamaştırıcıdır. Yaşlandıkça beyazlamaya başlayan saçlar, boyalarla saklanmaya çalışılır. Ama artık genç yaşlarda da saç beyazlamaları görülmektedir.  Peki, saçlar neden beyazlar? Çevre şartları, stresli yaşam ve vitamin eksiklikleri başlıca nedenlerdir.

Yaşadığımız çevrenin kirliliği hassas olan saçları yıpratır. Sigara dumanı veya sigara kullanımı da çevre kirliliği kadar etkili olan bir diğer unsurdur. Zor yaşam şartlarından bunalan, stresle baş etmek zorunda olan insanların çok kullandığı “ saçlarım beyazladı” deyiminin aslı vardır. Araştırmalara göre yoğun stres altında bulunan ya da travma geçiren insanlar, genetik olarak saçlarında beyaz bulunanlar kadar risk altındadır.

Stresle baş etmeye çalışırken üstüne bir de yetersiz beslenme eklendiğinde, saçtaki pigmentler azalmaya başlar. En çok da B vitamini eksikliği pigmentleri azaltır. Azalan pigmentler beyazlamaya neden olur.

Saçlar Neden Beyazlar İşte Beyazlama Sebepleri

Saçların beyaz gözükmemesi için sürülen boyalar da vücuda zarar vermektedir. Bu yüzden eskiden kullanılan yöntemler ve düzgün beslenmeyle saç beyazlamasının önüne geçilebilmektedir. Her gün yenilen cevizin beta karoten ve omega3 içermesi, pigment çoğalmasına faydalı olacaktır.

Yağlar, saça bakım yaptığı gibi renk pigmentlerini de harekete geçirmektedir. Isırgan tohumu yağı, pigmentleri harekete geçirerek saçın canlı ve renkli görünmesini sağlamaktadır.

Çörekotu yağı, kepeklenmeye iyi gelir ve dökülen saçların kendi renginde çıkmasını sağlar. Havuç tohumu yağı ve ceviz yağı, saça son derece faydalı olup, saçı besler ve rengini düzenler.Bu yağlar ayrı ayrı kullanılabildiği gibi birlikte de kullanılabilir.

Saç Beyazlamasına Yağlar ve Kullanımı

10 ml. ısırgan tohumu yağı, 10 ml. çörekotu yağı, 20 ml. ceviz yağı ve 30 ml. havuç tohumu yağını bir şişede karıştırabilirsiniz. Haftada 2 kez masaj yaparak saç diplerinize iyice yedirmelisiniz. 20 dakika bekleyip, ardından zeytinyağlı bir sabun veya doğal bir şampuanla iyice yıkayın.

Böylece daha etkili çözüm almanız mümkündür. Beyazlayan saçların dışında, kaşlar da sorun oluşturur. Göze yakın olduğundan, boyanması uzmanlar tarafından pek önerilmez. Kaşların da doğal yöntemlerle beyazlamaması sağlanabilir.

Cevizi ateşte ısıtıp hafifçe kaşlara sürmek ya da hazırladığınız bu yağlardan sürmek, kaşlarda da etkili olacaktır. Bunları kullananların kafasında ‘saçlar neden beyazlar?’ gibi bir soru işareti kalmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git