Saçların Uzamasını Etkileyen Faktörler - saglikdas.com

Saçların Uzamasını Etkileyen Faktörler

Saçların Uzamasını Etkileyen Faktörler
4 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.385 kez okundu.

Saçların Uzamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Saç uzatmak, külfetli bir iş olabilmektedir. Sadece zamanın geçmesi, saç uzatmak için yeterli olmaz. Saçın düzenli olarak bakımının yapılması gerekir. Saç, gerekli besinleri almalı ve neme doymalıdır. Yoksa saçta matlaşmalar ve kırılmalar olur ve geçen zaman boşa gider.

temelde yetersiz uyku ve beslenmedir. Saçlar genel olarak uykuda uzar. Çünkü uyku esnasında çeşitli hormonlar salgılanır ve bu hormonlar sayesinde saç hem beslenir hem de uzar.

Beslenme ise tüm vücutta olduğu gibi saçlarda da öncelikli öğelerdendir. Saçlar için gerekli olan tüm vitaminleri ve mineralleri saça kür şeklinde uygulamak yerine yeme usulü ile tüketerek bünyenize aldığınızda etkiyi çok daha fazla görürsünüz.

Saçların Uzamasını Etkileyen Faktörler ve Önemi

Bu yüzden düzenli beslenme, yenilen besinlerdeki protein, vitamin, yağ ve mineral oranına dikkat etme, ayrıca günde en az 2 litre su tüketme, saçların uzamasını etkileyen faktörler arasında sayılabilir.

Beslenmenin ve uykunun yanında saç uzamasında etkili olan bir diğer etmen de strestir. Eğer stresli bir yaşantınız varsa, sadece saçlarınız değil tüm vücudunuz bu olumsuz durumdan etkilenebilir. En kısa sürede hayatınızı düzene sokmalı ve gerekliyse uzman yardımı almalısınız.

Saç Uzatmada Beslenmenin Önemi

Ne yiyorsanız osunuz sözü oldukça yerinde ve doğru bir sözdür. Saç sağlığı için gerekli olan vitamin, mineral, protein ve yağların yeteri kadar tüketilmesi tek başına yeterli olmayabilir. Bu gıdaları doğal kaynaklardan almak çok daha önemlidir. Organik besinlere yönelerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Saç Uzatmada Uykunun Önemi

Ortalama bir insanın günlük uyuması gereken süre maksimum 10 minimum 6-8 saattir. Bu sınırların dışına çıkılıyorsa uyku sorununuz var demektir. Yetersiz uyku neticesinde vücut gerekli hormon salınımını tam olarak yerine getiremez ve kendini doğru bir şekilde onaramaz.

Bu olumsuz durum doğal olarak saçlara da etki eder. Bu sebeple uyku düzenine dikkat edilmelidir. Özellikle günün aynı saatinde uyuyup aynı saatinde uyanmak, uyku düzenini dengeye sokmak açısından oldukça önemlidir.

Saç Uzatmada Etkili Diğer Faktörler

Isı uygulanarak yapılan: perma, fön gibi tüm işlemler ve kimyasal içerikli olan boyama gibi işlemler saç sağlığını bozar. Bu işlemleri fazlaca yapmayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git