Sağlıklı Diyet Yapma - saglikdas.com

Sağlıklı Diyet Yapma

Sağlıklı Diyet Yapma
4 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.124 kez okundu.

Sağlıklı Diyet Yapma?

Diyet yapma, günümüz beslenme koşullarında şart olan bir durum haline gelmiştir. Fast food kültürünün bu denli arttığı modern çağda, ne kadar kaçınmaya çalışsak da, hepimiz hazır yemeklerin esiri olmaktayız. Eğer çalışan biriysek öğle yemeklerini hazır yemeklerle geçiştirmekteyiz.

Çalışmıyorsak da alışveriş, gezme vb. nedenlerle dışarıya çıktığımızda hemen ayaküstü bir şeyler yemek, alışkanlılarımız arasına girmiştir. Bu nedenle hazır yemeklerden kaçınmak pek de mümkün değildir. Hal böyle olunca diyet yapmayı gerektiren durumlar baş göstermektedir.

Sağlıklı Diyet Yapma Yolları

Obezite ve kalp damar rahatsızlıkları, bu durumların başı çekenleridir. Diyet yapmak elbette önemlidir. Ancak daha da önemlisi, sağlıklı diyet yapmadır.Diyet, özellikle kadınların sıkça uyguladığı bir forma girme ve sağlıklı olma yoludur.

Çünkü kadınlar ya çalışmamakta ve hareketsiz kalmaktadır; ya da çalışsa bile bedeni işler yapmadıkları için yine hareketsiz kalmaktadır. Bayanlar, az yiyerek kilo verebileceklerini düşünürler. Aslında diyetlerin temelinde az yemek yatmaktadır.

Ancak bunu bir siteme bindirmek, vücudun ihtiyacı olan besinleri mutlaka almak, çok önemlidir. Peki, nedir sağlıklı diyet yapmanın yolları?

Hem Diyet Yapıp Hem Sağlıklı Kalmak İçin Yapılması Gerekenler:

  • Daha önce de bahsettiğimiz üzere, diyet yaparken aç kalmak esası uygulanmamalıdır. Esas olan az, ancak sık sık yemektir. Böylece kilo vermeniz mümkün olacaktır.
  • Diyet döneminin sigarayı bıraktığınız döneme denk gelmesi sizleri zorlayacaktır. Sigarayı bırakanlar daha fazla yeme ihtiyacı hissederler. Böyle durumlarda sakız çiğnemek gibi bir uygulama, işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Kilo vermenin bir diğer koşulu, verilen kiloyu zamana yaymaktır. Eğer haftada 3 kilo, haftada 5 kilo vereceğim diye yola çıkarsanız sağlınızı bozarsınız. Haftada verilebilecek maksimum kilo 500 gram olmalıdır.
  • Diyet esnasında yağsız besinler alınması son derece önemlidir. Zaten hem kilo sorununu, hem de kalp damar rahatsızlıklarını ortaya çıkaran yağlı yiyeceklerdir. Bundan dolayı diyet esnasında yağlı besinlerin alınması, işinizi güçleştirecektir.
  • Psikolojik rahatsızlığı olan bireylerin diyet esnasında rahatlatıcı ilaçlar ile desteklenmesi iyi gelecektir.
  • Diyet yapılırken alkollü içecekler mutlaka bırakılmalıdır. Aslında vücuda her zaman zararlı olabilen alkolden kökten uzak durmak en doğrusudur. Ancak özellikle diyetteyken uzak durmak, bir gerekliliktir. Çünkü alkol alırken meze yeme zorunluluğu ortaya çıkar ve bu, kilo almanıza neden olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git