Sağlıklı Saçlar - saglikdas.com

Sağlıklı Saçlar

Sağlıklı Saçlar
5 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.145 kez okundu.

Sağlıklı Saçlar İçin Bakımlar

Sağlıklı saçlar ile dikkat çekmek için saçlara düzenli bakım yapmak gerekmektedir. Kışın kuru ve soğuk hava, yazın deniz, kum, güneş, havuz gibi nedenlerden dolayı saçlar nemini kaybedip yıpranır. Kurumuş ve yıpranmış saçlara gerekli bakımı yapabilmek için hangi saç tipine sahip olduğunuzu bilmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı saçlar edinmenin ilk kuralı saç tipine uygun şampuanı seçmektir. Şampuanın ardından saç kremi kullanmak, saçı besleyip yıpranmanın önüne geçecektir. Haftada 1 defa saç bakım maskesi uygulamak da bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olmanın altın kuralıdır.

Soğuk ya da sıcak su ile saçları yıkamak hem saçlara hem de saç derisine zarar vereceğinden dolayı saçlar ılık su ile yıkanmalıdır. Özellikle güneşin UV ışınları saça oldukça zarar vermektedir.

Sağlıklı Saçlar İçin Bakım Tarifleri

Saçlarınızı makine ile kurutmak yerine kendi kendine kurumasını bekleyin. Saç kurutma ve fön makinesi saça oldukça fazla zarar vermekte, saçın yıpranıp kırılmasına neden olmaktadır.

Vitamin, mineral ve besin değeri yüksek yiyeceklerle beslenmek, saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olacaktır. Saç sağlığı için demir, E, bakır, selenyum, magnezyum gibi vitaminler çok önemlidir.

Kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, kuru üzüm, ay çekirdeği, fındık, fıstık, yumurta, süt, tavuk, balı, ceviz gibi yiyecekler saç sağlığında büyük rol oynamaktadır. Ayrıca güneşin çok fazla dik olmadığı ve çok sıcak olmayan günlerde saçın güneş ışığı alması D vitamini ihtiyacını karşılayacaktır.

Düzenli ve dengeli beslenmek, düzgün uyumak, stresten uzak durmak ve sigara kullanmamak da saçlara oldukça yararlıdır. Saç derisinin saçı daha iyi tutabilmesi için güçlü ve sağlıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle saç derinize zaman zaman masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilir ve saç derinizin daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Saç Bakımı

Saç bakımı yapmaya çalışırken kullandığınız ürünlerin de kimyasallar içerdiğini unutmamalısınız. Bu nedenle yapmanız gereken en önemli şey bitkisel ürünler kullanmanızdır.

Biberiye saçları güçlendirdiği ve parlaklık kazandırdığı için biberiyeyi kaynatıp suyu ile saçlara masaj yapmak oldukça fayda sağlayacaktır. Maydanozu da kaynatıp suyu ile saçları yıkayarak saçların deriye daha güçlü tutunmasını ve sağlıklı ışıldamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kullandığınız şampuanın da bitkisel içerikli olmasına dikkat etmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git