Sağlıklı Zayıflama - saglikdas.com

Sağlıklı Zayıflama

Sağlıklı Zayıflama
5 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.012 kez okundu.

Sağlıklı Zayıflama Yolları Nelerdir?

Genellikle fazla kilolu olduğunu düşünen veya aynaya baktığı zaman fiziksel görünüşünü beğenmeyenler bir an önce zayıflamak için uzman yardımı almak yerine halk arasında bilinen ortak yanlış yöntemleri uygularlar.

Kimi zaman bilinçsizce yapılan bu zayıflama deneyimleri birçok sağlık problemini de beraberinde getirir. Bir besin grubuna fazla yüklenmek, bir besin grubundan bilinçsizce uzaklaşmak, yanlış saatlerde-aralıklarda beslenmek, vücuda fazlasıyla açlık yaşatmak bunlara örnek olabilir.

Amacınız sağlıklı zayıflamak ise buna uzun zaman ayırmak gerektiğini, çok sabırlı ve istikrarlı davranmak gerektiğini kabullenmeniz gerekir. Bu esnada uzman birinin yardımına ihtiyacınız olacak ve tüm alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekecektir. Sağlıklı zayıflama için uygulanacak yöntemler aşağıdadır.

Uygulanabilecek Doğal Yöntemler:

* Herkes için geçerli olabilecek bir yöntem, öğün miktarını azaltıp sayısını artırmak olabilir. Bunun bio-ritminizi etkileyeceğini göz önünde bulundurun. Yemek tabaklarınızı daha küçükleri ile değiştirebilirsiniz. Metabolizmanız hızlanacak ve zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Tüm bunları yaparken vücudunuzun ihtiyacı olandan fazla kalori almamanız gerekir.

* Yeterli su tüketmemek de kilo almanın yanında başka sorunlara yol açar. Su tüketiminizi gözden geçirin. Düzenli su tüketimi zayıflamanıza ve cildinizin güzelleşmesine yardımcı olur.

* Çiğ sebze tüketimi de önemlidir. Folik asit gibi doğal mineralleri almanıza yardımcı olur. Çiğ yenebilecek sebzeleri çiğ tüketin.

* Birden yüklenmeden düzenli spor yapmak da hem zayıflamanıza hem de vücudunuzda biriken toksinleri atmanıza yardımcı olur. Tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Egzersiz yaparak (kardiyo çalışmaları yapılabilir) enerji tüketiminizi ve yağ takımını artırabilirsiniz.

* Günün en önemli öğünü kahvaltıdır. Kahvaltıyı atlamamak gerekir. Gün içinde kullanılacak protein ve enerjiyi burada kazanmak gerekir. Bundan sonra gün içinde fazla kalorili olmayan ara öğünler yapılmalıdır. Meyve veya az miktarda kuruyemiş tercih edilebilir.

* Paketli ürünlerden, alkol ve gazlı içeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Karbonhidrat alırken yanında yağ almak da yanlış bir harekettir. Beyaz ekmek tüketimini azaltın ama ekmeği tamamıyla kesmek yanlış bir harekettir. Vücudumuz ekmekten birçok vitamin ve enerji alır.

Sağlıklı Zayıflama Faydaları

Asıl amaç sağlıklı beslenmek olmalı ve zayıflamak hiçbir zaman asıl hedef veya ideal olarak seçilmemelidir. Zayıflamak için sağlığınızı kaybetmeyin ve hatta ruhsal durumunuzu zora sokmayın. Burada verilen öneriler sağlıklı bir metabolizma için gereksiz-fazla beslenmeyi azaltacaktır.

Unutmamak lazım, beslenmek her ne kadar ihtiyaç da olsa bir yandan zevk ve lezzet almak için de bir araçtır. Aradaki fark için bir sınır çizecek olursak büyük bir dilim pasta ile küçük bir dilim pasta arasındaki farkın kalori olasını örnek verebiliriz.

Sağlıklı zayıflamak için verilen hiçbir öneri sizde işe yaramayabilir. Çünkü herkesin metabolizması aynı değildir. Başta belirttiğimiz gibi sağlıklı bir zayıflama mutlaka bir uzman kontrolünde gerçekleştirilmelidir.

Yukarıda yer alan öneriler aslında sağlıklı beslenmek için gereklidir. Sağlıklı beslenme fazla kiloları da -metabolik bir hastalık, problem yoksa – engelleyecektir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git