Şampuanların Zararları - saglikdas.com

Şampuanların Zararları

Şampuanların Zararları
5 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 1.534 kez okundu.

Şampuanların Zararları Nelerdir?

Gün geçmiyor ki yeni bir şampuan üretilmesin ve ünlü bir yıldız reklamlarında oynamasın. Her geçen gün hızla çoğalan şampuanlar gerçekten söylenildiği gibi sağlıklı mı? Özellikle bayanlar için önemli bir bakım ürünü olan şampuanların, yararları olduğu kadar zararları da vardır. Bu nedenle şampuan alırken dikkat etmeniz gereken noktalar bulunur. Bir şampuan alırken önce içeriğini okumalısınız ve saçınızın hangi tipte olduğuna göre bir şampuan tercih etmelisiniz.

Şampuan alırken içeriğini okuyarak hangi maddeler içerdiğini öğrenmeniz ve kaliteli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Mesela içerisinde gliserin barındıran şampuanlar gerçekten kalitelidir. Ancak bazı şampuan markaları gliserin yerine doğal olmayan maddeler kullanmaktadırlar.Sülfat, sodyum loret sülfat, gibi maddeler içeren şampuanlar, saçlarınıza zarar verir. Kalitesiz şampuanların zararları oldukça çoktur.

Saçlarınızda yağlanma, kepeklenme ve kaşıntılara neden olan bu zararlı maddeleri içeren şampuanlar, saçlarınızı güçsüzleştirerek parlaklığını ve canlılığını kaybetmesine neden olur. Ayrıca pek çok şampuan markasının içerisindesilikon yer almaktadır. Slikon saçları sararak daha dolgun gözükmesini sağlarken aynı zamanda saçın hava almasını engelleyerek, saçların kurumasına neden olur.

Saçlarınızın daha dolgun görünmesini isterken saçlarınıza zarar vererek ilerleyen dönemlerde kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Silikon içeren şampuanlar yerine, esansiyel yağlar içerenleri tercih etmelisiniz.

Şampuanların zararları bununla da kalmıyor. Çoğu şampuan markasının içerisinde bulunan paraben maddesi, bakteri önleyici ve koruyucu özelliği olmasına rağmen vücudumuzda kansorejen etkiler yaratarak, kanser oluşumuna zemin hazırlıyor. Bu yüzden şampuan seçimi yaparken önce mutlaka içeriğine göz atmalısınız.

Mutlaka bakmanız gereken bu maddelerin yanı sıra şampuanların içerisinde yer alan ve katkı maddesi diye adlandırılan pek çok sağlığı tehtit edici madde de bulunmaktadır. Derinizin altında toksin biriktiren bu renklendirici maddeler, kömür katranından üretilmektedir.

Uzun vadede kullandığınız şampuanların içeriğinde bulunan zararlı maddeler, ileride kanser oluşumuna zemin hazırlar. Evde çocuklarınızın da kullandığı şampuanları seçerken mutlaka bu zararlı maddeleri içermemesine, dikkat etmelisiniz. Ailenizi, çocuklarınızı, bu zararlı madddelerle temas ettirmemelisiniz.

İçeriğini özenle kontrol ettikten sonra, gerçekten sağlıklı olduğuna inandığınız şampuanları tercih etmeli ve kullanmalısınız. Şampuanlar hakkında verdiğimiz bu bilgileri öğrenip sevdiklerinizle de paylaşarak, hem kendi sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını korumalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git