Sauna ve Cilt Bakımı - saglikdas.com

Sauna ve Cilt Bakımı

Sauna ve Cilt Bakımı
7 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.342 kez okundu.

Sauna ve Cilt Bakımı Önemi

Sauna ve cilt bakımı usulüne göre ve en uygun sırayla yapıldığında, insan sağlığı ve cilt bakımı hususunda oldukça yararlı olacaktır. Günümüzde çeşitli spor komplekslerinde, lüks otellerde ve geleneksel Türk hamamlarında saunalara artık sıkça rastlanmaktadır.

Bu gayet olumlu bir gelişmedir. Ancak ülkemizde sauna kültürü tam olarak oturmamıştır. Asıl sauna stilinin uygulanmaması da genel olarak saunalardan beklenen etkinin görülememesi demektir. Saunaların çalışma prensibi aslında vücuda kuru bir sıcaklık uygulamaktır.

Yani saunaların nemli ortamlar olmaması gerekir. Fakat Bizim kültürümüzde nedense saunaların nemli ve mentollü ortamlar olması gerektiği kanısı oluşmuştur. Ve % 70’lere varan nem oranları hemen hemen tüm Türk saunalarında görülmektedir. Halbuki saunanın nem oranının %15-20’yi geçmemesi gerekir.

Sauna ve Cilt Bakımı Yöntemleri

Sauna ve cilt bakımı şu şekilde uygulanmalıdır. Öncelikle saunaya girilmeden önce vücudun temizlenmesi ve deri üzerindeki gözeneklerin açılması gerekir. Sıcak bir duş ve hafif bir kese uygulaması bu iş için idealdir. Ardından kuru sıcaklığı sağlayabilen usulüne uygun saunalara girilir.

Saunaların sıcaklık derecesi 80 ile 90 derece arasında değişmektedir. Yani oldukça sıcak olan bu ortamlar sağlığı yerinde olmayanlar için sakıncalıdır. Ayrıca saunaya giriş öncesinde krem benzeri cilt bakım ürünleri kullanılmamalıdır.

Sauna sıcaklığında, kremlerin içeriğinde bulunan maddelerde görülebilecek kimyasal tepkimeler hem cildinize hem de solunum yollarınıza zarar verebilir. Saunada belirli bir süre kaldıktan sonra ter bezleri yoğun bir şekilde çalışmaya başlar ve kılcal damarlardaki kan akışı hızlanır.

Sauna ve Cilt Bakımı Etkileri

Saunadan sonra nem odalarına girmek faydalı olacaktır. Çünkü vücut su kaybetmiştir ve bu suyun tekrardan vücuda geri konması gereklidir. Saunalarda cildinize parmaklarınızla hafif masajlar yapabilirsiniz.

Böylece cildinizde kan akışı tetiklenmiş olur ve cilt onarımı hızlanır. Saunaların bu şekilde kullanılması cildinizin hızlı bir şekilde onarılmasına ve hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlar.

Saunalar yaşlı kişiler ve çeşitli kalp ya da tansiyon problemleri olan bireyler için uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda saunalardan uzak durulmalıdır. Bu hastalıklara sahip olmayan kişilerde de sauna sonrası herhangi bir olumsuz etki gözlemlendiğinde en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git