Sigaranın Cilde Zararları - saglikdas.com

Sigaranın Cilde Zararları

Sigaranın Cilde Zararları
10 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.476 kez okundu.

Sigaranın Cilde Zararları Nelerdir?

Sigarada bulunan 7000 den fazla kimyasal toksik madde, tüm vücudu olumsuz etkileyerek bedenin tüm fonksiyonlarını bozmaktadır. Sigara ile ilgili olarak yapılan sağlık yorumlarında hep kardiyolojik rahatsızlıklar ve iç organ bozukluklarından bahsedilmektedir.

Oysa bedeni bir zırh gibi sararak her şeyden koruyan, diğer taraftan da güzelliğin vazgeçilmez unsuru olan cilde karşı etkilerinden söz edilmemektedir. Sigaranın cilde zararları bir ansiklopediye yetecek kadar konu oluşturabilir.

Sigaranın Cilde Zararları ve Olumsuz Etkileri

Cilde başta elastikiyet özelliğini kaybettiren sigaranın deride oluşan küçük lezyonlardan, erken yaşlanmaya, hatta kansere kadar binlerce olumsuz etkisi vardır. Sigaranın cilde zararları başlıca nelerdir?

  • Özellikle yüzde bulunan kılcal damarlar, sigara kullanımı nedeniyle yeterli beslenmediğinden, deri renginin sarardığı ve solduğu açıkça gözlemlenir.
  • Cildi erken yaşlandırmaya, dış etkenlerden daha çabuk etkilenmeye ve hızla kırışmaya maruz bırakmaktadır.
  • Deri altında biriken nikotin, ciltte hızla çökmelere ve lekelenmelere sebep olmaktır.
  • Cilt incelir. Yapılan makyajlar ve sürülen kapatıcılar, kırışıklıklara daha çok dolar ve istenmeyen görüntülere yol açar.
  • Nikotin, parmaklara ve tırnaklara uzun vadede kalıcı hasar ve renk değişikliği vermektedir.
  • Cildin solması, yüzde de belirdiğinden, dişlerdeki sararma ile daha da belirginleşir.
  • Kan akımını bozduğundan yara iyileşmelerini de geciktirir.
  • Beyaz saçlı insanların saçlarının rengi kaybolur ve sarıya dönüşür.

Sigaranın Cilde Zararları ve Etkileri

Sigara, anlaşılacağı üzere cilde, dudaklara ve gözlere zarar vererek dış görünümü bozduğu gibi; kırışıklıklara, erken yaşlanmaya ve selüloite neden olmaktadır. Bu da kişi hangi tedaviyi alırsa alsın, hangi ürünü kullanırsa kullansın, sigara içmeyen yaşıtlarından daha kötü ve yaşlı bir görünüm almasına neden olacaktır.

Sigara içen insanlar, dış görüntüleri ile rahatlıkla fark edilmektedir. Öyle ki yüzde kırışıklık ve soluk, cansız, kuru deri; alttaki kemik çıkıntılarının belirginleşmesi sonucu çökmüş yüz ifadesi; erkeklerde sararmış bıyıklar, kadınlarda sararmış saç uçları gibi belirgin farklar oluşmaktadır.

Bir ömür boyu sigaranın zararlı etkilerinden korunmuş cilt, parlaklığı, canlılığı ve tazeliğiyle fark edilir ve sahibine büyük bir özgüven verir. Bu, psikolojik olarak da fayda göstermektedir. Sigara kullanıcılarının sigarayı bırakmasıyla tüm vücut, organlar, kan dolaşımı, saçlar, diş ve dişetleri, hatta cilt bile anında kendini yenilemeye başlayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git