Sivilcenin Nedenleri - saglikdas.com

Sivilcenin Nedenleri

Sivilcenin Nedenleri
15 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.246 kez okundu.

Sivilcenin Nedenleri?

Sivilceler hayat boyunca insanların uğraşmak zorunda oldukları bir cilt problemidir. Ergenlik döneminde oluşmaya başlayan sivilceler yaşam boyu ara ara da olsa başımıza dert olmaktadır.

Sivilce oluşumu yetmiyormuş gibi bir de kalıcı izler bırakarak güzelliği gölgeler.  Yağ seviyesi yüksek olan cilt bölgelerinde çıkan sivilce nedenleri ile ilgili açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

Sivilcenin Nedenleri ve Cilt Üzerinde Oluşumı

12 ile 18 yaşları arasında sivilceler cilt üzerinde oluşmaya başlar. Daha sonra bay ve bayanlarda bir cilt problemi olarak her yaşta ortaya çıkan bir oluşuma neden olur.  Deri altındaki yağ tabakasında oluşan yağ artışı nedeni ile ortaya çıkan sivilceler, yağ bezlerini bozarak kırmızı bir şekilde cilt yüzeyine çıkar.

İnsanların yüzde sekseninde bu cilt problemi oluşmaktadır. Sivilceler vücudun her yerinde meydana gelebilir. En çok yüz bölgesinde oluşan sivilceler, sırtta, omuz kısmında ve göğüs kısmında oluşur. Yüzdeki sivilceler ciltte iz bırakacağı ve cilt tonunda bozulmalar ortaya çıkaracağı için tedavi edilmelidir.

Sivilce Neden Olur

Cildimizin altında yağ tabakası bulunmaktadır. Yağ tabakasının önemli bir bölümü kıl köklerinde yer almaktadır. Yağ bezlerinin cilde açılan kanalları bulunur ve bu kanallar tıkandığında sivilce oluşur. Cildimizde sebum denilen ince bir yağ tabakası bulunmaktadır. Sebum cildimizi koruyan bir maddedir. Sivilcenin nedenleri;

  • Kıl köklerinden dışarıya çıkamayan sebum maddesi nedeni ile sivilce oluşmaktadır.
  • Sebum maddesi dışarıya çıkamadığı için ölü hücreler dışarıya atılamaz.
  • Nefes alamayan deri bakteri oluşumu için uygun bir ortamdır.
  • Bakteriler cildimizin altına oluşmaya başlar ve bu nedenle ciltte kızarma, ağrı, iltihap ve şişlik oluşur.
  • Sivilce oluşumunu tamamlayınca patlar. İçerisindeki sıvıyı dışarı atar.

Sivilce Etkileri

Cildimizde bulunan bir çeşit bakteri vardır ve bu bakteri oluşumu artarsa cildimizdeki sivilce oluşumları da artar. Genetik faktörler de sivilce oluşumu için önemlidir. Ayrıca cilt tipi de sivilce oluşumlarına ortam hazırlayabilir.

Kuru ciltlerde sivilcelere az rastlanırken yağlı olan ciltlerde sivilce oluşumu çok fazladır. Hormonların artışı nedeni ile de sivilceler ortaya çıkabilir. Stres gibi durumlarda da sivilce oluşumlarında artış görülmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git