Solaryum - saglikdas.com

Solaryum

Solaryum
17 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.666 kez okundu.

Solaryum Önemi

Son zamanlarda özellikle kadınların kullandığı, merak ettiği solaryum işlemi nedir ne değildir bu yazıda inceleyeceğiz. Güneş odası olarak da bilinen solaryum işleminin cilde etkileri nelerdir, zararları ne derecededir gibi merak ettiğiniz soruların cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.

Solaryum, yapay bronzlaşma aracıdır. Bronzlaşmak için günlerce güneş altında beklemek istemeyen veya zamanı olmayan kişiler için hızlı ve pratik bronzlaşma yöntemidir. Kişi, özel solaryum kabinine girer ve belirli süre kabindebekler.

Çıktığında istediği cilt tonuna ulaşmış olur. Bu cihazlar güneşin yaydığı gözle görülemeyen ultraviyole yani morötesi ışın yayar. Solaryum cihazının güneşten farkı, kontrollü ve istenilen derecede bu ışını yaymasıdır.

Solaryum Faydaları

Solaryum hakkında en çok merak edilen şey bu işlemin zarar verip vermediği konusudur. Üç çeşit ultraviyole ışınları vardır. Bunlar UVA UVB ve UVC’dir. UVC ışınları çok güçlü ve ozon tabakasının tuttuğu ışınlar olduğu için solaryum işleminde kullanılmaz.

Solaryumda kullanılan iki çeşit ışın vardır; UVA ve UVB ışınları. UVB kullanılan cihazlar daha hızlı bronzlaştırıp ve aynı zamanda daha zararlı bir bronzlaşma yöntemiyken en çok kullanılan ve yaygın olan UVA ışınlarıdır.

UVB ışınlarının yoğun olan bir solaryum cihazından uzak durmanız sağlığınız açısından daha iyi olacaktır. Uzmanlar aynı zamanda sık gidilen solaryumun cilt kanserine yakalanma riskini ciddi oranda artırdığını söylemektedirler. Bunun yanı sıra programsız, kontrolsüz yapılan solaryum işleminin cilde zararları ispatlanmıştır.

Solaryum Etkileri

Daha pratik ve ucuz yollarla bronzlaşmak isteyen kadınlar için ev tipi solaryum seçeneği sunulmuştur. Bu tip solaryum cihazları düzgün kullanımıyla en az salonlardaki solaryum makineleri kadar etkili olabilmektedir. Fakat pek tabii bunların da sık ve kontrolsüz kullanımı yine cilt kanserine kadar çok ciddi cilt sorunlarına yol açabilmektedir.

Bir diğer merak edilen şey ise, hamilelik döneminde solaryum kullanmanın zararları konusudur. Hamileyken vücut, dışardan gelebilecek her türlü etkili işlemlere karşı hassastır. Hamileyken röntgen vb.

gibi radyasyona maruz kalınan birçok işlem kesinlikle önerilmez. Solaryum da oldukça radyasyonlu bir işlem olduğu için hem bebek için, hem de annenin sağlığı için uzak durulması gerekir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git