Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler - saglikdas.com

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
17 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.157 kez okundu.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Herkesin bildiği gibi spor yapmak, fazla kilolardan kurtulmak, sağlıklı bir hayata kavuşmak için olmazsa olmaz denilebilecek yollardan birisidir. Bunun yanında Spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler vardır.

Spor Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Yöntemler

Bunlar kişisel güvenliğimiz ve sağlığımız için çok önemli olduğu gibi spor yapacak olan herkes mutlaka bu kurallara azami derecede dikkat etmelidir. Şimdi kısaca bunlara değinelim. Spor  yaparken  dikkat edilmesi gerekenler’i şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Spora başlamadan, en az 2 saat önce yemek yemiş olmak gerekir. Spor yapacak kişinin ne çok fazla tok olması ne de aç olması önerilmez.
  • Spor yapacak kişi için en önemlisi iyi bir ısınmadır. Isınma hareketleri hangi tür spor yapılırsa yapılsın olmazsa olmaz altın kuraldır. Yapılmadığı taktirde çeşitli sakatlıklara yol açabilir.
  • Uygun malzeme seçimi yine spor yapacak kişi için çok önemli bir kuraldır.
  • Eğer bir salonda yapılıyorsa mutlaka bir profesyonelden yardım alınmalıdır. Gerekli kas, yağ ve kemik ölçümlerini yaptırarak vücudumuzu tanımalı ve ne tür bir çalışmaya ihtiyacımız olduğunu gerekli  testlerle ölçtürmeliyiz.
  • Bize verilen programa sadık kalmalı, harfiyen uygulanmalıdır. Eğer başlarda zorlanılırsa kesinlikle bırakılmamalıdır,mutlaka devam edilmelidir.
  • Programı çeşitlendirmek  ve grup derslerine katılmak  motivasyonu  daha da artırır ve sizin daha istekli çalışmanızı sağlar.
  • Motive olmanızı sağlayacak etkenlerden biri de müzik’tir. Müzik ile yaptığınız spor daha keyifli bir hale dönüşür.

Spor Yaparken Dikkat Edilecekler

Antrenman sonunda doğrudan duşa gitmemeli  ve  birkaç pasif esneme hareketi yapılmalıdır.

Haftanın bir günü spor salonuna gitmek size çok şey kazandırmaz, en az haftada 3 kezprogramı  uygulamaya çalışın.Evde spor yapacaklar için hareketleri bilinçli olarak yapmak ve rahat bir ortam önemlidir.

Evinize alacağınız çeşitli spor aletleri ve minderleri ile daha rahat hareket edilebilir.Spor aletlerini tercih ederken çok amaçlı olanlarını tercih edilmeli bu sayede vücudunuzun tüm noktalarını çalıştırabilmelidir.

Spor Yapma Faydaları

Pilates topu alabilir ve vücudunuzun kan dolaşımına yönelik çalışmalar yapabilirsiniz.Spor yaparken rahat kıyafetler giymek ve kan dolaşımının hızlanmasını engelleyecek darkıyafetleri  kesinlikle tercih etmemek gereklidir.

Spor yaparken az da olsa su tüketmek önemlidir. Vücudun kaybettiği suyu yerine  getirmek  için su tüketimini asla ihmal etmemek gerekir.Bütün bu kurallara uyulduğunda sağlıklı ve güvenli bir şekilde spor yapmamız mümkün olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git