Spor Yapmanın Cilde Faydaları - saglikdas.com

Spor Yapmanın Cilde Faydaları

Spor Yapmanın Cilde Faydaları
22 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.335 kez okundu.

Spor Yapmanın Cilde Faydaları Neledir?

Sporun insana hem bedensel hem ruhsal birçok faydası olduğu yadsınamaz bir gerçek. Spor yapmak, metabolizmamızın düzgün çalışmasında, fit bir bedene sahip olmaya yaramakla kalmayıp vücudumuzu zinde tutar.Aynı şekilde spor yapmanın cilde faydaları da azımsanamayacak derecede çoktur.

Spor yapmak, vücudumuzun endorfin salgılamasında büyük rol oynar. Endorfin, yani mutluluk hormonu bazı besinlerden elde edile bilindiği gibi sporla da salgılanır. Yani sporun vücudumuza yalnızca fiziksel yararı olmasıyla kalmayıp aynı zamanda vücudumuzun kimyasına da çok büyük oranda yararı vardır.

Sporla birlikte salgılanan endorfin, daha mutlu olmamızı, stresten arınmamızı sağlar. Bu yüzden stresle başa çıkmanın en iyi yollarından biri spor olarak bilinir. Spor sayesinde mutluluk hormonunun salgılanmasıyla hem kendinizi daha iyi hissedecek,hem de sağlıklı bir vücuda sahip olacaksınız.

Spor Yapmanın Cilde Faydaları ve Etkileri

Peki, spor yapmanın cilde faydaları tam olarak neler olabilir? Yaşımız ilerledikçe vücudumuzun birçok fonksiyonu yavaşlamaya başlar. Daha çabuk yorulur, yaralar daha yavaş iyileşir yani hücreler kendini geç yeniler.

Bunun sebebi yaşlandıkça nabız atışımızın ciddi oranda düşmesidir. Bebekken dakikada 120 kez atan nabzımız yetişkin olduğumuzda bu oran dakikada 80-90’a düşer. Nabzımızı doğal yollardan yükseltmenin tek yolu tabii ki spor yapmaktır.

Çünkü spor yaparken nabzımız dakikada 185’e kadar yükselir. Bu sayede vücudumuza daha çok kan pompalanır, cildimize kadar yenilenir. Derimiz yenilendikçe sıkılaşır ve daha sağlıklı olur. Böylece sporla beraber, cildimizde oluşan yara vb. daha çabuk iyileşir ve bir bakıma gençleşirsiniz.

Spor Yapmanın Çeşitleri

Bunların yanı sıra spor yapmanın akneleri de azalttığı bilimsel olarak ispatlanmıştır. Aknelerin oluşmasının en büyük sebeplerinden biri dış etkenlerdir. Kirli hava cildimizi yağlandırır ve akne oluşmasına sebep olur.

Spor esnasında terlemek, ciltteki kirlerin ve fazla yağların atılmasını sağlar ve hiç şüphesiz bu cildimiz için epey faydalıdır.

Cildi korumak estetik açısından olduğu gibi sağlığı korumak açısından daha önemlidir. Cildinize peelingle, özel kremlerle düzenliolarak bakım yapmanız cildiniz için çok faydalı olacaktır.

Yalnız bu yöntemlerin uzun vadedecildinizi yıpratabileceğini unutmayın.  Spor gibi doğal yöntemlerle cildinizi korursanız hem sağlığınız açısından iyi olacak, hem de daha etkili sonuçlar alabileceksiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git