Sporla Sivilcelerden Kurtulun - saglikdas.com

Sporla Sivilcelerden Kurtulun

Sporla Sivilcelerden Kurtulun
22 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.235 kez okundu.

Sporla Sivilcelerden Kurtulun?

Sivilceler ergenlik dönemi ile birlikte ortaya çıkar. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz ve genetik yatkınlığınız da varsa uzun bir süre sizinle kalır. Sivilceler, kişide öz güven eksikliğine ve sosyal bozukluklara yol açar. Kişi kendini topluma kolayca adapte edemez.

Sivilceleri önlemek için birçok yöntem vardır. Çeşitli kremler, sadece reçete ile verilen özel ilaçlar, cilt maskeleri sivilce sabunları vs. gibi. Şu bilinmelidir ki sivilce oluşumu daha çok hormonlarla ilgili bir durumdur. Çeşitli hormon tedavileri ile de sivilceler iyileştirilebilir.

Bu sayede sivilcelere neden olan hormonların önüne geçilmiş olur. Ayrıca sporla birlikte vücudun yağ dengesi de düzene girer. Daha az yağ daha az sivilce demektir.

Sporla Sivilcelerden Kurtulun İşte Kurtulma Yolları

Sivilcelerin azalmasında etkili olan bir diğer uygulama da spordur. Kulağa biraz garip gelse de düzenli spor yaparak sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Çünkü spor stresi azaltır ve spor esnasında mutluluk hormonu olarak da bilinen endorfin salgılanır.

Sivilcelere iyi gelen sporları şu şekilde kategorize edebiliriz. Tempolu yürüyüş, koşu, kürek çekme, bisiklete binme, ip atlama… gibi sporlar sivilce oluşumunu azaltmada etkilidir. Bu sporların ortak özelliği kardiyo ağırlıklı sporlar olmasıdır.

Yani aerobik kategoriye giren bu uygulamalar sayesinde kalp ritminiz arttırılır ve kan dolaşımı hızlanır. Dolaylı olarak daha sık nefes alırsınız. Bu şekilde vücuda daha çok oksijen girer ve bu oksijen hücrelerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar.Ayrıca kardiyo antrenmanları neticesinde vücudunuzdan toksinler atılır. Bu şekilde de daha az sivilce oluşur.

Sporla Sivilcelerden Kurtulma Yöntemleri ve Faydaları

Sporla sivilcelerden kurtulun derken sporu fazla abartmamak gerekir. Çünkü eğer fazla spor yaparsanız daha çok terlersiniz ve yağ yakımı orantısız olarak yapılır. Bu şekilde vücudunuzda normalden daha fazla bakteri birikir.

Sonuç olarak sivilcelerde artış görülür. Ayrıca spor esnasında testosteron seviyesi yükselir. Aşırı spor demek aşırı testosteron seviyesi demektir. Bu durumda da sivilceler artış gösterir. Sporu normal seviyede yapınız.

Bunun yanında spor sonrasında hijyeninize özen gösteriniz. Vakit kaybetmeden terleyen kıyafetlerinizden kurtulunuz. Spor sonrasında cildinizi düzgün bir şekilde temizlemeyi alışkanlık haline getiriniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git