Step Aerobik Hareketleri - saglikdas.com

Step Aerobik Hareketleri

Step Aerobik Hareketleri
22 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 2.905 kez okundu.

Step Aerobik Hareketleri Önemi

Günümüz bireyleri, hayatın getirdiği yoğun tempo ve stresten dolayı spora fazla vakit bulamamaktadır. Oysa ki evde yapılabilecek 15 – 20 dakikalık günlük egzersizler başlangıç için oldukça faydalı olacaktır. Hem uygulama biçimi hem de ekipman ihtiyacının çok az olmasından dolayı step aerobik hareketleri bu iş için idealdir. Peki bu egzersizin yöntemi nasıldır?

Öncelikle aerobik kelimesini terimsel olarak tanımlamak gerekir. Vücut enerjiyi iki yolla üretir. İlk yolda vücuttaki karbonhidratlar ve yağlar gibi enerji kaynaklarını yakmak için yoğun olarak oksijen kullanır.

Bu yöntem aerobik olarak tanımlanır. Ki kelimenin kökündeki “aeo” hava manasına gelmektedir. İkinci yolda ise oksijen kullanım miktarı çok daha azdır. Hatta bazen hiç kullanılmaz. Bu yönteme de anaerobik yöntem denmektedir.

Step Aerobik Hareketleri ve Faydaları

Step aerobik hareketleri son derece basit uygulamalardır. Ve ilk etap için günlük yapılacak 15 – 20 dakikalık bir antrenman ziyadesiyle yeterli olacaktır. Öncelikle en yoğun olarak kullanılan ekipman step tahtasıdır. Step, İngilizce bir kelime olup, adım atmak manasını taşır. Bizlerde tam olarak bunu yaparız. Step tahtasına ilk adımımızı atarak işe başlayalım.

İlk hareketin aslında asker alaylarında gördüğümüz marş hareketinden farkı yoktur. Sağ el ileriye düzgün olarak kaldırıldığı anda sol ayakta diz bölgesinden kırılarak yükselir. Ve sırasıyla diğer el ve ayak kaldırılır. Bu hareket sabit olarak tekrarlanır.

Bir diğer hareket ise kolların da aynı şekilde katılımıyla bacakları sağa ve sola sırasıyla açarak gerçekleşir. Daha sonra step tahtası kullanımı başlar. Step tahtasında yapıla gelen en temel hareket şu şekildedir.

Step Aerobik Hareket Etkileri

Tahtanın üzerine tek ayakla çıkılır ve hemen akabinde diğer ayakta kaldırılarak tahtanın üzerine konur. Zirve de eller önde çırpılır ve aynı sistemle tekrar tahtadan inilir. Bu ön step hareketini aynı şekilde yanlara olarak da yapabilirsiniz.

Biraz daha ileri seviye olan tahta hareketlerine de zamanla kolayca alışılabilmektedir. Hareket esnasında nefes kontrolüne önem verilmelidir. Antrenman sonrası ise bol su içilmeli ve beslenmeye özen gösterilmelidir. Antrenman ile eş zamanlı yapılan düzenli beslenme, çok daha hızlı verim almanıza ve ideal vücuda kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git