Vitiligo Bitkisel Tedavi - saglikdas.com

Vitiligo Bitkisel Tedavi

Vitiligo Bitkisel Tedavi
29 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 2.302 kez okundu.

Vitiligo Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır

İnsan derisine renk veren melanosit hücrelerinin çeşitli nedenlerle zarara uğraması sonucunda, bu hücreler pigment üretemez duruma gelirler. Bu hasarın sonucunda insan derisinde dağınık, büyüklü küçüklü beyaz lekeler oluşur. Bu hastalığa vitiligo denilmektedir. Vitiligo hastalığıyla mücadelede birçok krem ve ilaç doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu ilaçlar, kısmen işe yarasa da hastalar için kalıcı çözümler üretememektedir. Vitiligo bitkisel tedavisi var mıdır? Bu yazımızda vitiligo hastalığının bitkisel yollarla nasıl yok edildiğini bulacaksınız.

Vitiligo hastalığının kesin nedeni yapılan birçok araştırmaya rağmen kesin olarak ortaya konulamamıştır. Fakat, uzmanların bu hastalık hakkındaki ortak görüşü hastalığın sinirsel olduğudur. Bu hastalığın bitkisel tedavisine yönelik olarak birçok öneri uzmanlar tarafından sunulmaktadır. En çok tercih edilen ve kesin çözümler ise şu şekildedir:

Vitiligo Bitkisel Tedavi Yöntemleri

  • Portakal-Elma Kürü: 1 tane portakalın kabuğu, 1 tane elmanın kabuğu ve 1 çay bardağı su ile hazırlanan bir kürdür. Su kaynatılarak içerisine portakal kabuğu atılır ve bu şekilde 5 dakika boyunca kaynatılır. Daha sonra içerisine elma kabukları eklenir ve 2-3 dakika kadar daha kaynatılır. Kaynatma işleminin ardından lapa şekline getirilen kür, hastalıklı bölgelere sürülür ve 15-20 dakika kadar bekletilir. Daha sonrasında, kür alınır ve yaklaşık 1 saat daha beklenir. Sonrasında, kürün uygulandığı bölgeler yıkanabilir. Bu uygulamayı haftada en az 3 gün yapmalısınız.
  • Sarımsak-Bal Kürü: 4-5 diş kadar sarımsak ve bir yemek kaşığı bal hazırlanan bir kürdür. Öncelikle, sarımsaklar iyice haşlanır ve sonrasında ezilir. Ezilen sarımsaklarla bir yemek kaşığı bal iyice karıştırılır. Oluşturulan kür, sorunlu bölgeye sürülür ve 30-35 dakika bekletilir. Daha sonrasında kür uygulanan bölgeleri yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 2 gün yapmalısınız.

Vitiligo bitkisel tedavisini uygulamanızın yanında yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda da değişikliklere gitmeniz gerekmektedir. Vitiligo hastaları, özellikle yaz aylarında güneşin en yoğun hissedildiği öğle saatlerinde kesinlikle dışarıya çıkmamalıdır. Bunun yanında, aşırı derecede sigara ve çay tüketimi ile alkol de bu hastalığın iyileşme sürecini oldukça uzatmaktadır.  Ayrıca, içerisinde bol miktarda A vitamini barındıran kavun, karpuz, havuç, şeftali, kayısı gibi meyveler bol miktarda tüketilmelidir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git